Beseda s autorkou knihy Denník aktívnej matky

Beseda s autorkou knihy Denník aktívnej matky

Každá matka vie, že príchodom detí do jej života sa toho veľa zmení. Okrem radosti z teplého voňavého batôžka v perinke, prvých krokov, slov a zvonivého smiechu dostane ako bonus aj celkom iné telo, rozhádzané hormóny a takmer žiaden čas pre seba. S tým sa počíta, je to prirodzená súčasť života matky, na túto verziu sú ženy od prírody vybavené. No ako sa vyrovnať so zmenami, ktoré prídu a nezblázniť sa? Jednoducho. Predsa s humorom.

V knižke Denník aktívnej matky od autorky Adely Jasenovcovej nájdete poviedky a krátke príbehy napísané zábavným štýlom s pointou pre mamy, ktoré sa nechcú vzdať vlastnej identity napriek tomu, že svoje deti bezbreho milujú.

V úvode knihy Adela píše: „Vopred vás radšej varujem. Toto je skutočný denník aktívnej matky, v ktorom sa určite nedočítate o sŕkaní latte s dokonalým účesom a mejkapom, ani o tom, ako vyzerať úžasne, keď sa tri noci nevyspíte. Dozviete sa tu, že život matky ide ďalej, je plný nepredvídateľných okolností, hoci si v občas myslí, že jej ušla posledná električka. Dočítate sa, že detský svet je perfiš, ak sa hýbete, realizujete a robíte veci, ktoré vás bavia.“

Okrem vtipných a milých príhod s deťmi ponúka kniha pridanú hodnotu v podobe tipov a rád pre mamičky nielen, aby sa nezbláznili, ale aby sa realizovali v tom, čo majú rady. Pre niektorú to predstavuje háčkovanie, pre inú maľovanie, pečenie, či športovanie. Hlavná hrdinka je športovo-kávičkový typ. Behá, robí inštruktorku jogy a predtým, než sa stala matkou bola spolumajiteľkou fit štúdia, kde dominovala najmä zumba, joga a pilates. No nebolo to vždy tak. Zlomový okamih nastal, keď spoznala svojho muža. Práve ten je súčasťou podtitulu knihy: S dvoma deťmi, psom a mužom, čo je stále preč, sa dá žiť. Ale ako?

Peter je vášnivým bajkerom, beháva, pláva, popri zamestnaní robí inštruktora spinningu. Je ťažké nebyť pri ňom športový typ, ten namotivuje aj mŕtvolu. Občas však zladiť rodinu s jeho hobby a potrebami Adelinej sebarealizácie dosť kolidujú. Každý potrebuje vlastný priestor na psychohygienu. Len ako nájsť ten správny balans?

Adela píše: „Keď sa neviete zmestiť do kože, niečo robte. Aj napriek únave a vyčerpaniu, čo pozná len matka, je krásne sa prebudiť uprostred noci a tešiť sa na ďalší deň, pretože okrem klasiky ako sú plienky, odsávačky, škôlka, krúžky a čojaviemčo ešte, ma čaká aj niečo navyše. Podstatné je, že niekde medzi Košickým Maratónom mieru a sedemsto stranovým románom Buddenbruckovci od Thomasa Manna je priestor pre každú matku na háčkovanie, homeoffice, stretávanie sa s ďalšími ženami v komunitách, chodiť tancovať salsu, do divadelného krúžku, učiť sa piecť poctivý chlieb alebo byť redaktorkou na voľnej nohe. Prvotné nastavenie je, že materská dovolenka nie je o tom, čo všetko už s deťmi robiť nemôžem, ale čo chcem a čo robiť musím, aby som bola šťastná. A to pochopí časom každá žena, že spokojná matka = spokojná celá rodina.“

Poviedky a príbehy, krátke, aj dlhé, z ktorých čitateľovi môže byť do smiechu alebo do plaču sa mohli, ale aj nemuseli stať. Adela Jasenovcová, ktorá normálne píše najmä do babských časopisov a webov, po rokoch nestíhania konečne stihla. Vraví, že táto kniha najlepšie chutí s dobrou kávou a poriadnym kusom domáceho koláča.
A kde inde ako u nás v Monsters cafe.
Kedy?
Vo štvrtok 31.5. v čase od 18.00 – 19.00 h
Vstup: zdarma

Ak si želáte sa besedy zúčastniť, prosíme Vás, aby ste sa zaregistrovali na info@monsterscafe.sk, aby sme vedeli, s koľkými z vás môžeme rátať.

Teším sa na stretnutie s Vami a na každý Váš podnet či otázku.
P.S. Samozrejme, že kniha sa v tento deň bude dať v našej kaviarni aj kúpiť a dostane ju aj s venovaním. ;.-)

Vaša Adela a Monsterscafe tím