Lunárny kalendár trochu inak III

“Takmer každý z nás sa stretol so starostlivosťou o telo alebo záhradku podľa lunárneho kalendára. Málokto však tuší, že Luna nám dáva každý mesiac aj príležitosť prehĺbiť sebapoznanie a vyladiť sa na dôležité témy v našich životoch. Príležitosť precítiť, pochopiť, uvoľniť, preliečiť v súlade s rytmom Luny. Ako postupne prechádza Luna zvieratníkom, vytvára v priebehu mesiaca dvanásť približne dvojdenných období. Počas nich nás prestupujú určité emočné vlny a mení sa atmosféra našich dní. To sa premieta aj do našich reakcií a konania.

Znalosť týchto zákonitostí nám umožňuje vyhnúť sa zbytočným konfliktom doma aj v práci. Napríklad načasovať konštruktívnu debatu s partnerom alebo žiadosť o zvýšenie platu. .
Najcennejšie je ale vyladenie sa na svoje skutočné pocity a potreby. Sebapoznanie vedúce k vedomému prežívaniu každého dňa a následnému sebarozvoju.”

Tak týmto popisom sme pred dvoma rokmi našu astropartičku začínali… jej členovia medzitým ovládajú základy astrologickej abecedy aj astropsychológie a tak prišiel čas ponoriť sa do lunárnej problematiky opäť a tentokrát hlbšie.
Spojenie medzi pôsobením Luny a vodou, ženským cyklom, počatím, hormónmi, emóciami , detstvom, rodinným životom a okolitou prírodou je už dostatočne známe. Naladiť sa na cyklus Luny a uviesť tak svoje vnútorné hodiny do súladu s rytmom Luny (prírody, vesmíru) sa jednoducho “oplatí”.
Od rytmu Luny je odvodené aj naše rozdelenie času na štyri týždne po sedem dní. Málokto však tuší, že popri “oficiálnych” fázach Mesiaca, každý z nás zažíva aj SVOJ VLASTNÝ NOV A SPLN, ktorý korešponduje výlučne s postavením Luny v našom osobnom horoskope. “Oficiálny lunárny kalendár” možno chápať podobne ako predpoveď počasia. Ak si ju prečítame a v súlade s ňou zohľadníme plánované aktivity, môžeme si významne uľahčiť život. Ale pre skutočne hlbokú prácu s vlasnou psyché je dôležité vedieť rozpoznať svoj vlastný príliv a odliv, nádych a výdych, a práve to sa naučíme na októbrovej astropartičke.
Svet Luny sa pred nami rozprestiera nielen v momente, kedy zájde Slnko, ale aj vždy keď zavrieme oči a vcítime sa do svojho vnútra…je to svet matky, ktorá citlivo napĺňa potreby svojho dieťatka, je to svet manželky, ktorá vytvára teplo domova, je to svet Malého princa, kedy najlepšie vidíme srdcom, je to svet našej duše.
Luna predstavuje tiež bránu do do ríše snov, nevedomia a fantázie. Schopnosť tvoriť obrazy, imaginácia na duševnej úrovni, na fyzickej zas plodnosť, rozmnožovanie, rast, regenerácia. Darom Luny sú rozprávky, sny, maľovanie, hudba, poézia, ale aj vynález fotogradie a filmu;)
V prírode ju poznáme ako kondenzovaný mesačný svit, striebro. Najčistejšie znejúci kov slúži aj ako zrkadlo vďaka schopnosti neponechávať si pre seba nič z prichádzajúceho svetla a zvuku.
V mytológii je známa ako bohyňa Artemis, Seléné, Hekaté alebo Dianu, staroegyptskú Bastet a Isidu, indickú Šaktí, čínsku Quan Yin, africkú Yin Mayu. Obrátene v kultúrach, kde máme slnečné bohyne, nachádzame zas mesačných bohov.
V kresťanskej tradícii to bol práve archanjel Gabriel, ako duchovná inteligencia Mesiaca, ktorý zvestoval Márii narodenie Ježiška. A moslimské mešity zas zdobí polmesiac.
V našom horoskope narodenia Luna predstavuje archetyp Kráľovnej. Ak pochopíme, čo emocionálne sýti našu Kráľovnú, nedovolíme viac, aby naša duša naším pričinením strádala. Aká asi nálada bude vládnuť v Kráľovstve, kde sú potreby a pocity Kráľovnej trvalo ignorované a potierané? A naopak, ako bude život v Kráľovstve prekvitať, ak v ňom Kráľa (Slnko) podporuje múdra a rešpektovaná Kráľovná.
Silnú Kráľovnú nachádzame často aj u ľudí v pomáhajúcich profesiách, u umelcov a rodinne založených ľudí. Postavenie Luny v horoskope tiež naznačuje obraz Matky, ktorý v sebe nosíme a s ktorým našu vlastnú mamu nevedomky porovnávame; náš vzťah k materstvu, ženstvu, vlastnému telu, emocionálnej výžive.
A takto by sa dalo pokračovať ešte dlho…potenciál využívania tranzitov Luny/lunárneho kalendára je nesmierny.
Opäť si časť z neho odhalíme a naučíme sa aplikovať v praxi v piatok 8. novembra 2019 od 10.00 – 13.30 v Monsters Cafe v Petržalke.
Tento workshop je určený pravidelným účastníkom Astropartičky a nadväzuje na Lunárny kalendár trochu inak II zo dňa 4. októbra 2019.
Cena za 3,5 – 4 hodinový workshop je 25€.